Castelul din Carei a fost construit, în 1482, de László Károlyi Láncz. La acea vreme, era doar un conac din piatră. În 1592 - din cauza pericolului turcesc - Mihály Károlyi a fortificat fosta locuință nobiliară. Mai târziu, descendenții lui Mihály au continuat să o fortifice. Până în 1666, clădirea a fost prevăzută cu zid de apărare, înconjurată cu o palisadă, transformându-se într-o fortăreață bastionară. După ce pericolul turcesc a trecut, în 1792, József Károlyi a dărâmat zidul de apărare, a astupat șanțurile și a reconstruit clădirea. Între 1893 și 1896, a urmat o altă reconstrucție. István Károlyi a transformat castelul într-unul cavaleresc, după modelul celor situate pe malul Loarei, conform proiectului lui Arthur Meinig. Atunci, castelul a fost din nou înconjurat de șanțuri și i s-au adăugat șapte turnuri, bastioane și balcoane.
Faceți clic pe butonul de redare pentru a asculta